Ako sme si (ne)kúpili pozemok v Novom Hviezdoslavove

Autor: Lucia Cangárová | 10.4.2011 o 22:59 | (upravené 10.4.2011 o 23:18) Karma článku: 13,63 | Prečítané:  4454x

V lete  minulého roku sme sa rozhodli, že si s manželom kúpime pozemok a na ňom postavíme rodinný domček. Po dlhšom hľadaní sme objavili stavebnú firmu s dobrou ponukou, ktorá nás navigovala do obcí Hviezdoslavov a Kvetoslavov. V rovnakom čase sme našli aj vhodný pozemok v časti Nový Hviezdoslavov, ktorý celkom vyhovoval našim prvotným požiadavkám.

Cez stavebnú firmu sme sa skontaktovali s vlastníkom pozemkov, na ktorých sme chceli stavať, s firmou JK Reality. Podľa tvrdení konateľa už pripravovala  výstavbu viacerých domov. Osobne sme sa na pozemky boli viackrát pozrieť. Naša neskúsenosť v tejto oblasti viedla, k tomu, že nám stačilo vidieť, že je na ne vydané územné rozhodnutie, že firma, ktorá ich predáva, je v obchodnom registri a vtedajší konateľ bol zároveň aj jej majiteľom a v katasterportáli bolo všetko v poriadku.

Začiatkom októbra sme podpísali rezervačnú zmluvu o budúcej kúpe pozemku a zaplatili rezervačný poplatok. Zmluva bola platná do konca februára tohto roku, čím sme dostali dostatočný čas na vybavenie hypotéky a všetkých formalít, ktoré sme potrebovali pre kúpu pozemku. JK Reality sa zmluvne zaviazala, že do 28. 2. 2011 vybuduje všetky, pre tú lokalitu reálne, inžinierske siete - vodovod, kanalizáciu, elektrinu, verejné osvetlenie a spevnené cesty. Plyn v tej lokalite nie je plánovaný.

Začiatkom januára 2011 sme požiadali JK Reality o dodanie, všetkých potrebných dokladov pre banku. V priebehu par dni nám zaslali: územné rozhodnutie, geometrický plán, katastrálnu mapu a návrh kúpnej zmluvy. Keď sme si preštudovali územné rozhodnutie dôkladne, tak sme zistili, že je vystavené na výstavbu záhradných domčekov a nie rodinných domov. O tom firma JK Reality nikde neinformovala a dodnes ani neinformuje. Na svojej stránke dokonca ešte stále tvrdí, že ukončenie a kolaudácia výstavby inžinierskych sietí - november 2010. (Pre nás však toto neznamenalo zásadný problém, keďže projektant domu sa zmestil do podmienok daných územným rozhodnutím a nechal si to písomne potvrdiť od stavebného úradu v Hviezdoslavove.)

V banke sme teda požiadali o hypotéku a spolu s pracovníčkou vytiahli z katasterportálu ešte doplňujúce údaje. Na liste vlastníctva v tom čase figurovali dve plomby (od českého veriteľa firmy JK Reality), a tak si banka, pre našu aj ich istotu, vyžiadala identifikáciu týchto plomb a zaslanie prísľubu o ich odstránení na konkrétnu parcelu, ktorú sme chceli kúpiť. Zároveň si banka vyžiadala od JK Reality stanovisko k príjazdovej ceste k parcele.

A tu sa začali problémy.

Týždeň po zadaní týchto požiadaviek sme dostali z banky informáciu, že im firma JK Reality nič nedodala. Na základe tejto informácie sme ju začali sami telefonicky „naháňať" a zisťovať, kde je problém. Po viacerých neúspešných telefonátoch sme sa nakoniec dovolali zodpovednej zamestnankyni, ktorá tvrdila, že problém je v tom, že sú PN a aj v ich českej veriteľskej firme je zodpovedný človek chorý, a pritom bežne trvá dodanie prísľubu o odstránení plomby maximálne jeden až dva dni.  Zároveň sa tvárili, že na tom budú intenzívne pracovať.

Medzitým si banka vyžiadala od firmy JK Reality identifikovanie novej záložky v katasterportáli (ktorá sa tam objavila až teraz a ako neskôr vysvitlo, bola EXEKÚCIOU vedenou voči firme JK Reality z decembra 2010).

Ďalší týždeň sa opäť nič neudialo a až po našom telefonáte !!! nám zodpovedná zamestnankyňa oznámila, že na druhý deň zašlú všetky potrebné dokumenty do banky. Na druhý deň poobede naozaj JK Reality zaslala prísľub z českej veriteľskej firmy, ktorý však už mesiac neplatil !!! a zároveň bol vystavený na celkom inú parcelu ako bola tá, o ktorú sme mali záujem !!! (mali len rovnaký rozmer). Tento prísľub sme im obratom vrátili a žiadali o vystavenie správneho prísľubu. Prostredníctvom telefonátov s konateľom a zodpovednou zamestnankyňou nám bolo povedané, že išlo o omyl a preklep a že obratom dodajú správny dokument.

Pár dní nato zaslala JK Reality do banky identifikáciu jednej z plomb. Ďalšie dokumenty však nedodávala. V polovici februára si banka vyžiadala originál listu vlastníctva z katastra, z dôvodu prieťahov v konaní zo strany JK Reality. Na druhý deň dodala firma správny prísľub o uvoľnení plomby po vyplatení hodnoty našej parcely, ale ostatné dokumenty stále chýbali.

Po mnohých neúspešných pokusoch dovolať sa pracovníkom JK Reality, nám nakoniec externý pracovník firmy zaslal list vlastníctva ich firmy k daným pozemkom. Na liste vlastníctva sa identifikovali plomby v prospech českého veriteľa, ale zároveň aj exekúcia v prospech inej spoločnosti !!!

Hneď na to banka požiadala o dokladovanie ukončenia vyvstávajúcej exekúcie a dodanie dokladu o ešte jednej neidentifikovanej plombe. Štyri dni pred vypršaním rezervačnej zmluvy !!! firma JK Reality zaslala do banky kópiu príkazu na zrušenie bremena exekúcie, ktorý ale banka neakceptovala, keďže nebol potvrdený z katastra.

JK Reality nás medzitým informovala aj o tom, že inžinierske siete na elektrinu sú skolaudované, na vodovod a kanalizáciu kolaudácia prebieha a cestu skolaudujú v máji 2011 (čo máme písomne potvrdené od nášho stavbára, ktorý s nimi komunikoval tiež).

Dňa 28. 2. 2011 vypršala rezervačná zmluva,  a my sme následne -  1. 3. 2011 zaslali JK Reality predžalobnú výzvu z dôvodu nesplnenia viacerých podmienok tejto zmluvy - nevybudovania všetkých zmluvne určených inžinierskych sietí (čo sme boli osobne 1. 3. zdokumentovať a foto si môžete pozrieť sami) na danej parcele a exekučného bremena na liste vlastníctva !!!

 

DSCF6032.JPGP1150090.JPGP1150086.JPGP1150096.JPG

JK Reality (ktorá týždeň pred podpisom rezervačnej zmluvy zmenila vlastníka, čo sme sa dozvedeli až neskôr,  potom, ako sa táto zmena prejavila v obchodnom registri) si nami úradne zaslanú poštu firma  neprevzala (jediný, kto si doporučený list vyzdvihol, bol nový majiteľ) a ani nám nevrátila náš rezervačný poplatok, tak, ako to stálo v zmluve.

Po ukončení tejto lehoty náš právnik pripravil žalobu, ktorú sme podali na príslušnom súde a momentálne sme v očakávaní vydania platobného rozkazu. Zároveň sme požiadali príslušný stavebný úrad o oficiálne písomné vyjadrenie sa k inžinierskym sieťam na danej parcele a výsledok bol nasledovný: „Na uvedenej parcele neboli kompletne vybudované žiadne inžinierske siete, neboli skolaudované žiadne inžinierske siete a nebolo požiadané o kolaudáciu žiadnych inžinierských sieti."

No a čo dodať na záver.

Firma JK Reality naďalej predáva pozemky v danej lokalite a dokonca sa aj pozemok, o ktorý sme mali záujem, momentálne ponúka ako voľný (www.novyhviezdoslavov.sk). My čakáme na vyjadrenie súdu a reakciu firmy JK Reality a budeme to celé „ťahať" až do konca.

Urobte si záver sami, ale my sme sa presvedčili,  že na Slovensku „netreba veriť  ani vlastnému bratovi" a už vôbec nie veciam, ktoré  sú jasne napísané aj na papieri.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?